Q.A tank measuring 21m*15m*16m has an ullage port extending 1 m above the top of the tank. It is to be loaded with crude oil at 23°C. 3% of the tank vol. is to be left for expansion when maximum temperature expected during the outage is 42°C. ( Density of oil =0.81@ 15°C in vacuum). Find the mass of oil loaded and ullage at load port. Given From ASTM tables- VRF for 23°C = 0.9929, VRF for 42°C = 0.9761, WRF = 0.81 - 0.0011 = 0.8089 Sir pls solve this question step by step as it would be great help for me. Awaiting for your replies.
1) Total Vol of tank: LxBxH = 21m x 15m x 16m = 5040 m3
2) 3% left for expansion. so max we can load is 5040m3 - 3% of 5040m3 = 4888.8m3. 4888.8m3 is the GOV at 42 deg C. ( i.e the max vol cargo should reach @ 42degC)
3) GOV x VCF = Std vol @ 15degC so 4888.8 x 0.9761 (vcf for 42degC) = 4771.9577 m3 @ 15degC
4) Now with this std vol we have to get the GOV for 23degC. This is because we have to load the cargo at 23deg C so we have to consider GOV for same temperature. Std vol / VCF = GOV which will be 4771.9577 / 0.9929 = 4806.0809 m3. (VCF considered here is for 23degC as we need GOV for same temp which the cargo has to be loaded).
5) So cargo to be loaded @ 23degC = 4806.0809 m3, which in metric ton will be GOV x VCF x WCF = 4806.0809 x 0.9929 x 0.8099 = 3860.0366 MT.
6) For final ullage, final vol i.e GOV @ 23degC (the loadport temp) is 4806.0809m3. VOL = LxBxH so 4806.0809 = 21x15x(ht of cargo). so ht of cargo = 15.2574m. FINAL ULLAGE = Height of tank + height of ullage point - height of cargo = 16m + 1m - 15.2574m = 1.7426m
Note: Ullages mentioned in ullage tables are against the gross observed volume of tank.
Volume of tank = 5040 m3
3 % of Volume = 151.2 m3
1)Observed Volume of cargo( @ 23 deg Cel ) = (5040 - (5040/100)*3) =4888.8 m3
2)Standard Volume ( @ 15 Deg Cel ) = 4888.8 x 0.9929 = 4854.0894 m3
3)Standard weight ( @ 15 Deg Cel in Vaccum) = 4854.0894 x0.81 =3931.8125 Tonnes ( in Vaccum)
4)Standard weight ( @ 15 Deg Cel in Air) =4854.0894 x0.8089= 3926.47291 Tonnes( in Air)
REVERSE CALCULATION FOR FINDING VOLUME AT DISCHARGE PORT
1)Standard Volume ( @ 15 Deg Cel ) = 4888.8 x 0.9929 = 4854.0894 m3
2)Volume at 42 deg cel =( Standard vol /0.9761) = 4854.0894 /0.9761 =4972.9427 m3
3) Load Port and Dis Port Volume Difference = + 84.14273 m3 ( If temp rise, Vol Increase)
4) Tank Innage at Discharge Port = 4972.9427 / (21x15 ) = 15.79 m
5) Discharge Port Ullage = 1 + (16-15.79) = 1.21 m
Blog on same topic
Blog you cannot miss!
Questions on same topics
Popular questions and their answers
- How to know the worst condition of Damage Stability?
- How to manually calculate shearing forces and bending moments on board?
- How to identify the exact location of damage in ballast tanks?
- In Ship Stability for Masters and Mates by Capt D R Derrett ,law of floatation chapter 3 page 27,sixth edition while explaining hydrometer principle ,there is an equation 2 formed in order to equate the volume of water displaced in density of water rho,which has been divided by 1000. Kindly please tell why the 1000 has been divided?
- What will be happen for the ship mean draft if the ship pass from tropical zone with draft 20.00 m in sw (1025) to summer zone in SW (1025) , considering displacement is constant?
More things to do on myseatime
Learn the difficult concepts of sailing described in a easy and story-telling way. These detailed and well researched articles provides value reading for all ranks.
Seafarers Question Answers
Ask or answer a question on this forum. Knowledge dies if it remains in our head. Share your knowledge by writing answers to the question
This podcast on the maritime matters will provide value to the listeners. Short, crisp and full of value. Stay tuned for this section.